A vendor bought some apples at ₹12 each and some pears at ₹15 each

MATHEMATICS · Multi-part · CBSE · Mathematics · Pair of Linear Equations in Two Variables · Pair of Linear Equations in Two Variables

Problem

A vendor bought some apples at ₹12 each and some pears at ₹15 each, spending a total of ₹990. He sold all the apples at ₹15 each and all the pears at ₹18 each, making a profit of ₹225. (a) Form two linear equations in the number of apples and pears purchased. (b) Solve the equations to find how many apples and how many pears the vendor bought.

Related theory

Browse the problem library