MATHEMATICS · Single correct · AoPS · Mathematics · Multi-Variable Linear Equations · Multi-Variable Linear Equations
Problem
At a funfair, the cost of 2 muffins and 1 juice is ₹52. The cost of 3 muffins and 2 juices is ₹86. Find the price of one juice.
(a) ₹14
(b) ₹20
(c) ₹16
(d) ₹18