Three notebooks and two pens cost Rs 40

MATHEMATICS · Single correct · CBSE · Mathematics · Pair of Linear Equations in Two Variables · Pair of Linear Equations in Two Variables

Problem

Three notebooks and two pens cost Rs 40, while five notebooks and one pen cost Rs 55. What is the cost (in rupees) of one notebook? (a) Rs\,12 (b) Rs\,10 (c) Rs\,15 (d) Rs\,8

Related theory

Browse the problem library