Two pens and three notebooks together cost Rs 53

MATHEMATICS · Single correct · CBSE · Mathematics · Pair of Linear Equations in Two Variables · Pair of Linear Equations in Two Variables

Problem

Two pens and three notebooks together cost Rs 53. Four pens and five notebooks together cost Rs 97. What is the price of one pen? (a) Rs 11 (b) Rs 9 (c) Rs 13 (d) Rs 12

Related theory

Browse the problem library