A stationery shop sells identical notebooks at a uniform price per notebook

MATHEMATICS · Multi-part · CBSE · Mathematics · Algebra Play · Algebra Play

Problem

A stationery shop sells identical notebooks at a uniform price per notebook. The cost of 12 notebooks is Rs 90. (a) Write a linear equation in one variable that relates the price per notebook (Rs) to the total cost given. (b) Solve the equation to find the price of one notebook. (c) Using the price obtained in part (b), calculate the total cost of 25 such notebooks.

Related theory

Browse the problem library