At a sushi restaurant

MATHEMATICS · Multi-part · CBSE · Mathematics · Linear Equations in Two Variables · Linear Equations in Two Variables

Problem

At a sushi restaurant, nigiri costs 4.50 dollars per serve and sashimi costs 9.00 dollars per serve. Hiroko spent a total of 45 dollars buying xx serves of nigiri and yy serves of sashimi. (1) Explain why 4.5x+9y=454.5x+9y=45. (2) If Hiroko bought 44 serves of nigiri, how much sashimi did she buy? (3) If Hiroko bought 11 serve of sashimi, how much nigiri did she buy? (4) Draw the graph of 4.5x+9y=454.5x+9y=45. Mark two points on your graph to indicate your answers to parts b and c.

Related theory

Browse the problem library