The cost of 4 kg onion, 3 kg wheat and 2 kg rice is

MATHEMATICS · Subjective · CBSE · Mathematics · Determinants · Determinants

Problem

16. The cost of 4 kg onion, 3 kg wheat and 2 kg rice is ₹60₹ 60. The cost of 2 kg onion, 4 kg wheat and 6 kg rice is ₹90₹ 90. The cost of 6 kg onion 2 kg wheat and 3 kg rice is ₹ 70 . Find cost of each item per kg by matrix method.

Related theory

Browse the problem library