A person buys of apples at per kilogram and of apples at per kilogram

MATHEMATICS · Numerical · CBSE · Mathematics · Proportional Reasoning · Proportional Reasoning

Problem

A person buys 4 kg4\,\mathrm{kg} of apples at 6060 per kilogram and 6 kg6\,\mathrm{kg} of apples at 4040 per kilogram. Find the average price per kilogram.

Related theory

Browse the problem library