Saffron is a very expensive spice

MATHEMATICS · Multi-part · GCSE · Mathematics · Ratio and Proportion · Ratio and Proportion

Problem

Saffron is a very expensive spice. A shop is selling saffron for $7.35\$7.35 per gram. (a) Draw a graph showing the cost of up to 55 grams. (b) Write a formula for the cost yy, in dollars, of gg grams of saffron. (c) Use the formula to find the cost of 3.43.4 grams. (d) Use the formula to find the number of grams that can be bought for $20\$20.

Related theory

Browse the problem library